Aktualno

Družinska terapija - poletje 2018

dodano 21.05.2018

Organizacija delavnic in družinsko svetovanje


V okviru posebnega socialnega programa smo 18., 19. in 20. maja 2018 izvedli delavnice z naslovom »Organizacija delavnic in družinsko svetovanje«. Delavnice so potekale v Šmarjeških Toplicah. Udeležilo se jih je 19 parov in dve osebi s stomo.

Prvi dan smo imeli popoldansko gimnastiko v vodi in po večerji seznanitev s potekom programa za naprej. Zvečer smo imeli nočno kopanje ob penini, ki so nam jo ponudili gostitelji in poslušanje Šentjernejskega okteta v hotelu ob prijetni družbi..

Naslednji dan smo imeli predavanje in delavnice na temo PISANA PALETA NAŠIH ODNOSOV SMO. Strokovna vodja je bila univ. dipl. psih. Nina Babič (poročilo si lahko preberete TUKAJ).
Popoldan smo se z avtobusom odpeljali na ogled Muzeja na prostem Pleterje. Stoji v vasi Vratno v neposredni bližini Kartuzijanskega samostana Pleterje. V muzeju je predstavljena značilna domačija Šentjernejskega polja iz 19. Stoletja. Nato smo peš odšli do Kartuzijanskega samostana Pleterje. Najstrožjega moškega reda v Rimokatoliški Cerkvi. Za obiskovalce sta v sklopu Kartuzije Pleterje dostopni in možni ogleda gotska cerkev in zakristija, kjer smo si ogledali multivizijsko predstavitev Kartuzije in življenje v njej. Sledilo je predavanje o pridelavi in predelavi vseh sort vin, ki jih pridelujejo v kartuziji z njihovo degustacijo. Namesto večerje v Šmarjeških Toplicah smo se z avtobusom odpeljali v znano gostišče in nato nadaljevali z dobrotami njihove domače kuhinje ob prijetnem druženju zapeli in zaplesali ob živi glasbi…

Zadnji dan srečanja smo imeli predavanje na temo DEMENCA »NEPOVABLJENA TETA«. Predavateljica in strokovna vodja programa je bila ga. Janja Jurajevčič članica Spominčice N.M.

Demenca je kronična napredovana možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje,računske in učne sposobnosti, ter sposobnost govornega izražanja in presoje. Po predavanju o znakih, vrstah, stopnjah, zdravljenju smo postavljali vprašanja in iz izkušenj ugotavljali kako se s to boleznijo spopadajo svojci.

Zaključili smo z evalvacijskim vprašalnikom, odšli na kosilo, pomenkom ob popoldanski kavi, kopanju in prisrčnem poslavljanju in želji, da se kmalu spet vidimo.

Za konec še misli člana o terapiji: TUKAJ

Irena Kalan, vodja programa